Prezentace na jezu Přerov

23. 07. 2012

Na základě dohody s provozem Přerov, HZS Olomouckého kraje a soukromými subjekty v úterý 24.7.2012 od 10:00 hod proběhla velmi očekávaná prezentace protipovodňové ochrany na jezu Přerov s názvem „Časový snímek budování provizorních PPO“.

Zpravodajství z prezentace:

 • Česká televize ČT24 - zpravodajství z regionů  zde (od 13:40)
 • Finanční noviny zde
 • Mediafax zde
 • Hranický deník zde

přerov přerov přerov 3

Při této akci, která využívá pravidelné srážky na jezu (20.-27.7.) bude postupně hrazeno pravé jezové pole šířky 16m a to vždy jednotlivým typem opatření. Během budování tohoto 16m dlouhého a min. 0,5m vysokého opatření bude evidováno několik kritérií:

 • a) celkový čas přípravy (na břehu) - od příjezdu vozidla na místo po první hradící prvek (část celku) ve vodě
 • b) celkový čas montáže (v toku) - od prvního prvku (části celku) ve vodě po zahrazení celého profilu
 • c) celkový čas demontáže - od zahájení demontáže po poslední prvek vyjmutý z vody a naložený na vozidlo.

Poznámka: Při těchto činnostech rozhodně nebude zapotřebí podávat sportovní výkony (běh s pytlem atd.) snahou této činnosti je zjistit reálné hodnoty. Týmy samozřejmě budou (na rozdíl od běžné situace) sehrané a vybavené – což bude do níže uvedených výstupů uvedeno a v závěrech zdůrazněno.

 • d) relativní (ideální) těsnost - opatření bude budováno na betonové ploše –  skutečná těsnost bude vždy záviset na druhu podkladu na němž je PRPPO budováno

Hlavním výstupem z těchto měření budou:

 • e) člověk hodiny - potřeba průměrného času a počtu osob na zbudování 1m hrazení  (proto bude po celou dobu přípravy, montáže a demontáže přítomen konstantní počet lidí).

Doplňkovými výstupy budou:

 • f) náklady na dopravu - typ vozidla, kterým byly hradící prvky v daném množství dopraveny na místo zásahu. Poznámka: Náklady na dopravu se odvíjejí od vzdálenosti místa zásahu od skladu vybavení.
 • g) následná činnost - následná časová a technická náročnost (vyprazdňování pytlů, oplach a sušení ostatních prvků, požadavky skladování prvků pro další použití) atd.

Vzhledem k tomu, že v dané lokalitě dlouhodobě probíhá oprava mostní konstrukce železničního mostu (rozsáhlé zařízení staveniště) a současně bude na odběrném objektu v nadjezí probíhat tlakové čištění, bude na pravém břehu v těsné blízkosti jezu k dispozici pouze omezená plocha (cca na jedno nákladní vozidlo střední třídy – např. AVIA). Osobní vozidla pozorovatelů mohou být parkována na slepé panelové komunikaci na levém břehu – přechod na pravý břeh je zajištěn pěšky po lávce jezu – odkud bude i nejlepší sledování průběhu akce.

V zájmu hladkého průběhu akce prosím o dodržení těchto pravidel.

Na základě zkušeností s časovou náročností jednotlivých opatření předpokládáme následující pořadí akce:

 1. systém Watergate
 2. systém VOP
 3. pytle s pískem HZS
← Zpět na akce

Krizová protipovodňová linka

Nonstop tel. +420 724 237 552


Novinky

V úterý 17.9.2013 Kunovice - ukázka přehrazení toku Olšava + ukázka odklonění nežádoucí vody tekoucí po komunikaci (simulace nadměrné srážky nebo havárie). Pro bližší informace volejte 724 440 790.

Předání nové protipovodňové ochrany obci Nový Oldřichov zde

Testování na jezu Přerov - porovnání protipovodňového hrazení  více zde

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky - Prezídium Hasičského a záchranného zboru vydalo souhlas s používáním protipovodňové bariéry WATER-GATE po celém Slovensku. Více zde

Nová videa protipovodňová bariéra WATER-GATE zde


Napsali o nás

Povodně 2013: Prima TV - zprávy 4.6.2013 v čase 33:00 zde

- Česká televize ČT24 - zpravodajství z regionů - zde (od 13:40)

- Finanční noviny - zde

- tv zpravodajství: první regionální internet. televize Velkého Meziříčí - zde

- týdeník VELKOMEZIŘÍČSKO - zde

- deník Právo č.1 (příloha Dům a Bydlení) - zde

- EnviWeb zde

- www.tn.cz - zde

- Moderní obec 10-2012 - zde

více…RHINESTONE